Inni o nas

Relacje z warsztatów „Budujące rodzicielstwo”

 

ptaki 3aMiejsce, w którym nas ugoszczono (Instytut Mówienia Po Niemiecku) zmienił zimne dla mnie słowo WARSZTATY w pogodne spotkanie przyjaciół, którzy przy kawie i ciasteczkach służą sobie wzajemnie radą w dziedzinie, w której wiedzą więcej niż ja. To spotkanie uświadomiło mi, że jako matka trójki dzieci nie muszę być idealna i nieomylna i że MAM PRAWO  popełniać błędy, czuć się bezradnie w różnych trudnych sytuacjach wychowawczych i nie jestem w tym odosobniona. Już samo odkrycie, że są inni sprawiło mi radość a poznanie nowych, jak się później okazało, bardzo skutecznych metod radzenia sobie z problemem było kolejnym sukcesem. Wyniosłam z tych zajęć narzędzie do pracy nad sobą – bo dobre relacje w domu to szczęśliwa mama i zdrowa rodzina.
Rodzicu (mamo i tato!) jeśli czujesz, że są problemy, które są przyczyną wielu Twoich trosk – pozwól by znaleźli Cię specjaliści a wiele spraw zobaczysz w nowym świetle.
J.
pasek1
Warsztaty były dla ptakimnie mocnym bodźcem do zmiany. Uświadomiły mi, jak bardzo nie doceniamy pochwały i jak wiele tracą na tym nasze dzieci. Zaraz po warsztatach zaczęłam zupełnie inaczej reagować na zachowania mojego syna i doceniać to, co w jego zachowaniu było pozytywne. Efekt był natychmiastowy, moje dziecko od razu było dumne z siebie i chętniej wykonywało pewne obowiązki. Gdy podkreślałam, że potrafi już bardzo dokładnie odkurzyć podłogę, robiło to potem z jeszcze większą starannością. Zauważyłam też coś, co wcześniej zupełnie uchodziło mojej uwadze – że sposób, w jaki mój mąż zwraca się do syna, jest niewłaściwy i  rani moje dziecko. Po dyskusji przyjął moje argumenty i próbuje inaczej.
 
Doświadczenia z warsztatów wzbudziły u mnie też rozważania ogólniejsze, dotyczące systemu edukacji w ogóle. Jako nauczyciel akademicki nagle zdałam sobie sprawę, że za mało chwali się studentów i że to się musi zmienić. Obecnie pracuję nad nowym programem nauczania, odkryłam, że to ma sens i dzięki temu sama mam większą motywację do działania.
 
Jeszcze raz bardzo dziękuję za ten cenny dzień.
 
Kasia
pasek1
ptakiDla mnie bardzo ważny jest szacunek wobec dziecka. Uważam, że jeśli my będziemy szanować nasze dzieci – słuchając ich zdania, choć niekoniecznie się z nimi zgadzając w każdej sprawie – one też będą nas szanować. W ten sposób nie tylko nie nadwyrężymy naszego autorytetu, ale jeszcze bardziej go wzmocnimy.
 
Dzięki warsztatom poznałam metody, które pozwalają mi taki szacunek wobec dziecka zachować, a jednocześnie nie stracić kontroli rodzicielskiej. Dowiedziałam się jak ważne jest wrażliwe słuchanie dziecka i reagowanie w odpowiedni sposób na jego uczucia, bez zaprzeczania im. Odkąd staram się stosować metodę pochwały opisowej mam wrażenie, że moje dzieci czują się ważniejsze i bardziej docenione. Nie zawsze jest to łatwe, ale widzę, że naprawdę działa. Małymi kroczkami budujemy relacje, które zaprocentują w przyszłości wzajemnym zaufaniem i szacunkiem.
 
Warsztaty uświadomiły mi też, że nie jestem sama z moimi problemami, bo są inne osoby, które mają podobne doświadczenia wychowując dzieci. Od dawna czułam wewnętrzną potrzebę, aby zrobić coś, żeby w naszej rodzinie działo się lepiej, było więcej spokoju i radości oraz wzajemnego wsparcia, ale nie bardzo wiedziałam jak to zrobić. Dzięki takim inicjatywom jak warsztaty dla rodziców mam świadomość, że jest ktoś, kto chce mi pomóc, daje mi do ręki narzędzia, dzięki którym mogę osiągnąć mój cel!
 
Ania

Comments are closed